1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Koronavirüs Aşısının Fiyatı Açıklandı

Koronavirüs Aşısının Fiyatı Açıklandı

Biontech şirketinin geliştirdiği ve daha sonra kullanım haklarının Pfizer şirketi ile birleştirildiği covid-19 aşısıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği’nin Pfizer ve Biontech şirketleriyle yaptığı anlaşmaya göre 300 milyon doz aşı karşılığında 4.65 milyar euro ödeyeceği açıklandı. Buna göre AB, aşıda doz başına yaklaşık 146.5 TL ödeme yapacak.

Koronavirüs Aşısının Fiyatı Açıklandı

Uzun zamandır tartışmalara konu olan yeni tip koronavirüs aşısının fiyatı nihayet belli oldu. Avrupa Birliği’nin Pfizer ve Biontech şirketleri ile yapmış olduğu aşı anlaşmasına göre 300 milyon doz karşılığında şirketlere 4.65 milyar euro ödeme yapacağı açıklandı. Bu rakam Türk lirasına göre yaklaşık 42 milyar TL yapıyor. Reuters haber ajansının duyurduğu habere göre Avrupa Birliği Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen koronavirüs (covid-19) aşısı adayı için doz başına 15.5 euro (yaklaşık 146.5 TL) ödeyecek.

Türk Bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu Biontech şirketinin yanı sıra ABD’li ilaç firması Pfizer’in ortak geliştirdiği koronavirüs aşı adayı BNT162b1 ile ilgili dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Uzun bir süredir tartışmalara neden olan yeni tip koronavirüs aşısının doz fiyatı netlik kazandı. AB’nin koronavirüs aşısı üreten Pfizer ve Biontech firmalarıyla yaptığı anlaşma kapsamında 300 milyon doz karşılığında şirketlere 4,65 milyon euro (yaklaşık 42 milyar TL) ödeme yapacağı duyuruldu.

Aşının Yüzde 95 Etkili Olduğu Biliniyor

Reuters haber ajansının duyurduğu son dakika gelişmesiyle birlikte yeni tip koronavirüs salgınına karşı etkili olduğu açıklanan Pfizer ve Biontech şirketlerinin geliştirmiş olduğu aşı adayının doz başına Avrupa Birliği 15.5 euro (yaklaşık 146.5 TL) ödeme yapacak. Pfizer ve Biontech şirketlerinin geliştirdiği aşının üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarına göre yüzde 95’ten fazla koruma sağladığı açıklanmıştı.  ABD merkezli dünyaca ünlü ilaç şirketi Pfizer tarafından yapılan açıklamada, aşı için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) gelecek Cuma günü acil kullanım onayı için başvuru yapılacağı belirtilmişti.

Aralık Ayının İkinci Yarısında Onaylanabilir

Alman biyoteknoloji şirketi Biontech’in ABD’li Pfizer ile birlikte ürettiği koronavirüse karşı %95 etkili koronavirüs aşısının dağıtımına ne zaman başlanacağı merak ediliyor. Bu soruyu Biontech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin yanıtladı. Prof. Dr. Şahin yaptığı açıklamasında “Her şey iyi giderse aralık ayının ikinci yarısında onay alıp, Noel’den önce dağıtıma başlayabiliriz. Ancak bu sadece her şeyin yolunda gitmesi durumunda mümkün olabilir.” dedi.

65 Yaş Üstü Grupta Yüzde %94 Etkili

Nihai incelemenin ardından aşının koruyuculuk oranı yüzde 90’dan 95’e çıkarılması hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şahin, aşının 65 yaş üstü gruptakilerde %94 etkili olduğunu kaydetti. “Bu durum, aşının genç ya da yaşlı herkes üzerinde özellikle de yaşlılar üzerinde işe yaradığını gösteriyor.” ifadelerini kullanan Şahin, her şeyin yolunda gitmesi halinde yıl başından önce aşının dağıtımına başlanabileceğini söyledi.

Yorum Yap

Yorum Yap