1. Ana Sayfa
  2. Aktüel
  3. Bu belediyede 3300 pozitif veya karantinalı personel var

Bu belediyede 3300 pozitif veya karantinalı personel var

Perşembeden itibaren bazı tedbirler alan İBB, 2 bin personelin Covid-19 testinin pozitif çıktığını, 1322 personelin de karantinada olduğunu açıkladı.

Bu belediyede 3300 pozitif veya karantinalı perosnel var

Perşembe gününden itibaren bir takım tedbirler açıklayan İBB, yaklaşık 2 bin personelin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını, 1322 personelin de karantinada olduğunu açıkladı.

Vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da

Açıklamada, “Covid 19 salgını, küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam etmektedir. Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır. Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir” denildi

2000 personel pozitif, 1300 personel karantinada

İBB ayrıca “Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Covid-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de  karantina altındadır.” açıklamasında bulundu.

Personel için acil önlemler alınacak

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir. Bu kapsamda İBB olarak, bulaşın hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına yol açmamak için, İBB’nin Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan öneriler titizlikle incelenmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

Yorum Yap

Yorum Yap